fbpx

Bergermann

Лікарняний у Польщі: що потрібно знати про L4

У Польщі довідку про непрацездатність через хворобу (zwolnienie lekarskie) неформально називають L4. Саме так колись називався відповідний формуляр, який заповнювався лікарем. 

Отримати лікарняний можуть далеко не всі. Усе залежить від типу договору, підписаного з працедавцем. На оплачувану лікарняну відпустку гарантовано можуть розраховувати лише ті, хто має медичне страхування. 

Листок непрацездатновсті при роботі за трудовим договором 

Трудовий договір (Umowę o pracę) передбачає обов’язкове медичне страхування, а сплата відповідних внесків з кожної зарплати є автоматичною. 

Працюючи за трудовим договором, працівник в разі хвороби гарантовано отримує від лікаря спеціальну довідку. На її основі буде виплачена грошова компенсація від роботодавця чи Управління соціального страхування (ZUS). 

Довідка є законною підставою для працівника не з’являтися на роботі протягом визначеного лікарем терміну без жодних негативних наслідків (таких як догана, попередження чи звільнення). 

Протягом календарного року роботодавець оплачує працівникові тільки 33 дні лікарняного, усі «надлишкові» – ZUS. Якщо особі більше 50-ти років, то працедавець компенсовує тільки 14 днів лікарняного протягом року, за решту платить Управління соціального страхування. 

Як отримати лікарняний: покрокова інструкція 

У разі виникнення проблем зі здоров’ям працівник повинен в той же день звернутися до лікаря, який має підписаний договір з ZUS. 

Фахівець оцінює стан хворого та виписує йому лікарське звільнення від роботи (zwolnienie lekarskie) на визначений термін.  

Під час відкриття лікарняного працівник повинен надати медикові дані про фірму-працедавця – назву та NIP (спеціальний код для ідентифікації платників податків). 

У свою чергу хворому також варто повідомити працедавця про причину своєї відсутності.  

Починаючи з грудня 2018 року довідку від лікаря у Польщі видають тільки в електронному вигляді. Таким чином, інформація автоматично передається від лікаря до роботодавця та ZUS, а працівникові не треба приносити на роботу жодних паперів. 

Скільки отримає працівник за час хвороби? 

Сума залежить від причин непрацездатності та розраховується у відсотках від окладу працівника: 

  • у разі хвороби чи карантину, пов’язаного з інфекційною хворобою – 80%; 
  • під час вагітності – 100%; 
  • лікарняний у зв’язку з нещасним випадком, який стався по дорозі до місця праці чи з нього – 100%; 
  • лікарняний для донорів клітин, тканин чи органів – 100%. 

Скільки часу можна перебувати на лікарняному в Польщі? 

Максимальний термін перебування на лікарняному зі збереженням виплат становить 182 днів протягом календарного року. Якщо протягом цього терміну людина не одужала, то необхідно подати в ZUS заяву для отримання допомоги на реабілітацію. Її будуть виплачувати впродовж максимум 12 місяців. 

Знайте свої права і будьте здорові!